Yatırım bankacılığı ve hisse senetleri

hisse senediYatırım bankacılığı ve hisse nedir?

Öncelikle bilinmesi gereken konu; hisse senedi sermaye şirketlerinin ortaklarına paylarını ve ortaklıklarını belgelemek için verdikleri kıymetli evraklara verilen isimdir.

Aynı zamanda bir ortaklığı temsil eder.

Çoğu yatırımcının size ne yaptıklarını söylemek zorunda olmadığı gerçeğinin, sizi geçmiş işlemlere dalmaktan caydırmasına izin vermeyin.

Nereye bakacağını bilen yatırım bankacıları, yatırımcıların çeşitli varlıkları nasıl değerlendirdiklerini kolayca öğrenebilirler.

Borsayı takip edin

Yatırım bankacısının şirketlerin değerini takip etmedeki en yakın arkadaşı borsadır.

Genellikle bir şirketin halka arzda halka hisse satmasından sonra başlayan bu hisseler, yatırımcılar alıp sattıkça işlem yapmakta serbesttir.

Halka açık menkul kıymetler ile bir borsada gerçekleştirilen bu işlemler, herkesin görmesi için kaydedilir ve kaydedilir.

hisse senedi

Yatırımcılar hisse senedi fiyatlarını bulmak için iyi eğitilmiştir ve bunu en iyi bilinen finans web sitelerini kullanarak kolayca yapabilirler.

Yatırımcılar, hisse senedi fiyatlarının zaman içinde nasıl değiştiğini grafiksel olarak görmek için hisse senedi grafiklerini görüntüleyebilir veya daha fazla analiz için geçmiş hisse senedi fiyatları tablolarını elektronik tablolarına indirebilir.

Özel anlaşmaları inceleyin

Sırf işleri daha da zorlaştırmak için, tüm şirketler halka açık hisse senedi almıyor.

Özel olarak tutulan şirketlerin takibi çok daha zordur.

Bazı özel şirketler, genellikle erken çalışanlar veya yatırımcılar tarafından tutulan hisse senetlerine sahip olabilir, ancak bu hisseler halka açık şirketlerin hisse senetleri kadar serbestçe alınıp satılamaz.

Özel şirketlerde geçmiş işlem verilerini aramak çok daha zordur ve bazen bu mümkün değildir.

Bu, özel işlem anlaşmalarını analiz etmenin ayrıca aşağıdaki gibi tekniklerle biraz tahmin ve tahmin gerektirdiği anlamına gelir.

yatırım ve hisse

Halka açık şirketlerle karşılaştırma

Bir şirket halka açık olmasa bile, bazen değerleme tekniklerini kullanarak değerini arttırabilirsiniz.

Dun & Bradstreet, Bloomberg ve S&P Capital IQ gibi veri tabanları genellikle özel şirketler için sınırlı mali tablolar sağlayabilir.

Bazen, özel şirketler tarafından bildirilen karı alamasanız da, gelirine ilişkin makul tahminler vardır.

Özel şirketin değerini, örneğin fiyat-gelir veya fiyat-hesap katları gibi sektörün değerlemesini uygulayarak tahmin edebilirsiniz.

Borcun satılıp satılmadığını kontrol etmek

Bir şirketin halka açık bir hisse senedine sahip olmaması, herhangi bir piyasa fiyatlandırmasının olmadığı anlamına gelmez.

Birçok büyük özel şirketin ödenmemiş borcu olabilir.

Yatırımcılar, bir şirketin borç yükümlülüklerini alıp satabilir ve yatırımcılar, şirketin ne kadar kredibilitesi olduğu hakkında bir fikir edinmek için borcun fiyatlarına bakabilir.

Başka bir bonus : Özel şirketler bile, halka borç satmışlarsa, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun EDGAR sistemi hakkında mali tablolar sağlamalıdır.

yatırım ve hisse

Ortaya çıkan risk sermayesi turlarını bulmak

Özel şirketler bile, risk sermayesi şirketleri gibi yatırımcılarla bir finansman turunda önemli miktarda para sıraladıklarında ifşa edebilirler.

Halka açık şirketlerle işlem aramak

Özel satışlar, halka açık şirketler tarafından yapıldığında o kadar özel değildir.

Bir şirket başka bir şirkette önemli miktarda hisse satın aldığında veya sattığında, bu işlemin açıklanması gerekebilir.

Benzer şekilde, şirketler, özel şirketlerdeki paylarını satın aldıklarında veya sattıklarında ifşa edebilir ve bu da piyasa değerlerine nadir bir bakış atabilir.

Halka arz öncesi pazar yerlerini kontrol etmek

Bir şirketin bir halka arzda hisse satmasını beklemek, erken çalışanlar için uzun bir süre olabilir.

Şirkete katılmanın bir parçası olarak hisse verilmiş olan çalışanlar, özlem duydukları Ferrari’leri satın alabilmek için satmaya istekli olabilirler.

Yatırımcıların henüz halka açılmamış bir şirketteki hisselerini satmaları için yeni pazar yerlerinin ortaya çıkması hızla artıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.