Yaşlılık evresi düşünce ve sosyal davranış gelişimi

Yaşlılık evresi düşünce ve sosyal davranış gelişimi

İnsanların toplumdaki yaşama biçimleri sosyal yaşam örneğidir.

Düzenlediğimiz aktiviteler sosyal davranışlardır.

Komşumuzla bir kahve içmek, dedikodu yapmak, pazara birlikte girmek ve bunun gibi bir çok hayatın olağan akışına uygun aktiviteler sosyal davranıştır.

sosyal

Yaşlı Birey ve Sosyal Yaşantı

Yaşlı bir bey, sabah erken evinden çıkmış, sosyal bir ortamda yolda ilerlerken, bir bisikletlinin kendisine çarpması ile yere yuvarlanmış ve hafif yaralanmış.

Sokaktan geçenler yaşlı beyi hemen en yakın sağlık birimine ulaştırmışlar.

Hemşireler, adamcağızın yarasına pansuman yapmışlar, ama biraz, beklemesini ve röntgen çekerek her hangi bir kırık veya çatlak olup olmadığını inceleyeceklerini söylemişler.

Yaşlı bey huzursuz olmuş, acelesi olduğunu, daha fazla kalmak istemediğini söylemiş.

Hemşireler merakla acelesinin sebebini sormuş.

Adamcağız da “karım huzur evinde kalıyor her sabah onunla kahvaltı etmeye giderim, geç kalmak istemiyorum” demiş.

Sosyal yaşamın önemi ileriki yaşlarda daha iyi anlaşılmaktadır!

sosyal aile

Çıkarılacak Dersler

“Karınızın, siz gecikince merak edeceğini düşünüyorsunuz herhalde” demiş hemşire.

Sosyal adam üzgün bir ifade ile “ne yazık ki karım Alzheimer hastası ve benim kim olduğumu bilmiyor” demiş.

Hemşireler hayretle “madem sizin kim olduğunuzu bilmiyor neden her gün onunla kahvaltı yapmak için koşuşturuyorsunuz” demişler.

Sosyal adam buruk bir sesle “ama ben onun kim olduğunu biliyorum” demiş.

Özellikle 50-60’lı yaşlar arasında ailenin daraldığı, emekliğin geldiği, eşlerin daha çok bir arada bulunduğu sosyal bir döneme girilir.

Bu dönemde sosyal yaşam farklılaşır.

Bu dönem, bireylerin geçmiş yaşantılarının ve yaşama bakış açılarının etkisine göre anlam kazanmaktadır.

İleri Yaşlarda Yalnızlık Düşünceleri

Kimi yetişkinler sosyal olması gereken bu dönemi, yeni bir balayı, kimileri ise, sıkıntıların yaşanacağı bir hapis hayatı olarak nitelendirmektedir.

Her geçiş döneminin kendine göre sancıları olmaktadır.

İş hayatından ayrılıp emekli olmanın da ergenliğe geçme gibi sarsıntı ve sıkıntıları yaşanmaktadır.

Ergenliğe geçerken, biyolojik etmenlerin ağır basmasına karşılık, emeklilikte ise, sosyal etmenler daha ağır basmaktadır.

 

sosyal ortam

Emeklilik Sonrası Yaşam

Her ne kadar emeklilik doğal koşullarda bireyin beklediği bir olaysa da; emeklilikle birlikte ortaya çıkan boş zaman, sosyal yetişkinler için önceleri, rahatlık gibi algılanmasına rağmen giderek sıkıntıların yaşandığı dilimine dönüşmektedir.

Yetişkinin emeklilikteki boş zamanlarının, anlamlı sosyal ve mutlulukların yaşandığı bir zaman dilimine dönüşebilmesi, yetişkinin emeklilik yaşamına hazırlanmasına, emekliliğin ani ve zorunlu bir karar olmamasına, aile içi ilişkilerinin niteliğine, yaşamdan beklentilerine ve bu beklentilere ulaşabilmek için sahip olduğu ekonomik durumuna ve sağlığına bağlıdır.

Bütün bu durumlar yetişkinin sosyal yaşantısının yapısını, sosyal ilişkiler ağındaki rolünü ve sosyal gelişim çizgisini belirlemekte ve onu yeniden sosyalleşmeye yöneltmektedir.

Her şey sevme, çalışma ve boş zamanı değerlendirmeye yatkınlık ve yeterlilikle yakından ilgilidir.

Yetişkinlerde Arkadaş Seçimi

Bu dönemde de sosyal arkadaşlık ilişkileri ağırlığını ve önemini korumasına rağmen, onlarla görüşme sıklığında ve arkadaş sayısında bir azalma görülmektedir.

Bu nedenle sosyal ilişkilerde arkadaşlık seçimimizi yaşımıza göre seçmeliyiz.

Yetişkin, arkadaş seçiminde önceki dönemlere göre daha titiz davranmakta, deyim yerindeyse “ince eleyip sik dokuyan” bir tutum sergilemektedir.

Genellikle arkadaş seçiminde, yaşantı, duygu, düşünce benzerliğinin yanında kabul edicilik, güvenirlik, ilişkide sürekliliği sağlayabilecek yakınlık, model ya da rehber olabilecek nitelikler göz önünde bulundurulmaktadır.

Bir yandan arkadaş sayısında ve onlarla görüşme sıklığında görülen azalma, diğer yandan da emekliliğin getirdiği yalnızlık ve işe yaramazlık duygularının ve karmaşalarının yaşanmasına sebep olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.